Vigyázz, mert nem csak kavicsok hevernek az utakon, hogy a szélvédődre vadásszanak. Ez a reggel is egy ártatlan telefonhívással indult – és egy olyan sérüléssel ért véget, amit már semmi nem menthetett meg.
A mai reggelen arra ébredtem, hogy csörög a telefonom. Egy kedves hangú hölgy szólt bele:
A kávét gyorsan magamba döntöttem, egy villámgyors mosakodás és öltözés után pattantam is az autóba, hogy minél hamarabb az ügyfél rendelkezésére álljak.
Két perccel a megbeszélt idő előtt meg is érkeztem. Kinyitottam a műhelyt, és megkértem a hölgyet, hogy a garázs elé álljon be – ugyanis már messziről kiszúrtam, hogy az autó tetején két kerékpár utazik, így a kocsi a magassága miatt nem férne be a garázsba. Miközben bent tett-vettem és előkészítettem a szerszámokat, a hátam mögé begurult a kocsi. Ahogy megfordultam, hatalmas meglepetés várt.
A kép azonnal mindent elárult: ezt a sérülést nem egy ártatlan kavics okozta, hanem valami jóval keményebb, nagyobb tárgy – jó eséllyel egy lehulló alkatrész.
Az ilyen eseteket sajnos nem lehet javítani. A további sérülés elkerülése érdekében kívülről és belülről is leragasztottam a szélvédőt, hogy az üvegtörmelék ne potyogjon szét. Az üveg külső és belső felülete is komolyan károsodott – itt már csak a csere segít.
Ezek a sérülések semmilyen esetben sem javíthatók, és bármennyi pénzt is költ rájuk az ember, az csak feleslegesen terheli a pénztárcát. Ezúttal nem tudtam segíteni az ügyfélnek – de ez nem az én hibám, és nem is az övé. Azok a fránya lehulló alkatrészek…
Nem csak a kavicsok veszélyesek. A teherautókról, utánfutókról, rosszul rögzített rakományról lehulló tárgyak sokkal nagyobb – gyakran már javíthatatlan – sérülést okoznak. Tarts nagyobb követési távolságot a teherforgalom mögött, és ha becsapódás éri a szélvédőt, mielőbb küldj róla egy fotót: ha javítható, csere nélkül megoldjuk; ha nem, őszintén megmondjuk.